Ustawodawca nałożył na płatników składek obowiązek realizacji wielu zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Przepisy ulegają częstym zmianom, przepisy nie są jednoznaczne, co powoduje różne interpretacje. Obrazuje to chociażby niejednolite orzecznictwo w tym zakresie. W takiej sytuacji często staje przed trudnym wyborem jak postąpić, mając świadomość, że zły wybór niesie za sobą konsekwencje finansowe.
Posiadana wiedza i doświadczenie nabyte na stanowisku inspektora kontroli i zastępcy dyrektora d/s dochodów pozwala zaoferować usługę przeprowadzenia audytu w zakresie obowiązków płatnika składek, wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Takie działanie pozwoli skutecznie wyeliminować błędy mogące powodować poważne konsekwencje finansowe, oraz umożliwi podjęcie działań naprawczych i zapobiegawczych w obszarach wskazanych jako narażonych na ryzyko nieprawidłowości.
Audyt przeprowadzany jest w identycznym zakresie jak kontrole ZUS, czyli:
zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych;
prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek i wpłat, do których pobierania zobowiązany jest ZUS;
ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu;
prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe;
Audyt przeprowadzany jest na podstawie takich samych dokumentów jakich będzie żądał inspektor kontroli ZUS, czyli m.in.:
regulamin wynagrodzeń,
konta księgowe,
akta osobowe,
umowy cywilnoprawne,
dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS.
Wykonując audyt, sprawdzam prawidłowość zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, czyli czy prawidłowo został ustalony obowiązek ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowo weryfikuję wszystkie umowy cywilnoprawne, szczególnie umowy o dzieło, dokonując oceny prawidłowości ich zawarcia i skutków jakie rodzą w sferze obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Obszar świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa oraz z ubezpieczenia wypadkowego również jest narażony na ryzyko nieprawidłowego ustalania prawa i wysokości tych świadczeń.
W przypadku płatników ubiegających się w ZUS o zaświadczenia A1 dla pracowników wykonujących pracę w innym kraju UE i EOG zakres audytu obejmuje zagadnienia z tym związane.
W przypadku delegowania pracowników sprawdzane jest spełnienie warunków takich jak:
obroty w Polsce
struktura zatrudnienia
umowy i kontrakty
miejsce wykonywania pracy
zastępowanie
W przypadku wykonywania pracy w dwóch lub więcej krajach UE i EOG sprawdzanie jest spełnienie warunków takich jak np. naprzemienność pracy i brak marginalności.
Zakres audytu można indywidualnie dopasować do potrzeb i oczekiwań płatnika składek. Audyt może być realizowany wraz z ustalonym zakresem doradztwa oraz szkoleniem dla pracowników kadrowych i płacowych, ustalających obowiązek podlegania i podstawy wymiaru składek.
ul. Targowa 18/922
25-520 Kielce
ekspert@doradzamozus.pl
+48 662 697 472